Forum      Historia Forum      Forum 1999

Forum 1999


Pod wieloma względami najciekawsze i zapewne najważniejsze, było pierwsze Forum – to z 1999r. Komunikat końcowy tej imprezy okazał się w swym końcowym fragmencie prawdziwie proroczy:

„Efekty przekonują nas do celowości kolejnych Edycji Forum. Wyrażamy nadzieję, że wejdzie ono do kalendarza ważnych konferencji gospodarczych o zasięgu europejski i – w przyszłości – stanie się środkowoeuropejskim odpowiednikiem szwajcarskiego Davos”.

W 1999 powołano do życia także inną istniejącą i rozwijającą się po dziś dzień instytucję – Dolnośląski Certyfikat Gospodarczy. Idea prof. Piotra Wrzecioniarza zgłoszona w trakcie I Forum miała na celu wspomożenie lokalnych firm budowlanych. Jak mówi sam pomysłodawca, pomysł narodził się w trakcie panelu o budownictwie kierowanego przez ministra Sławomira Najnigiera i był odpowiedzią na wyjątkowo minorowy wówczas ton przedstawicieli branży deweloperskiej. Jeśli sama Krzyżowa miała być dolnośląskim odpowiednikiem Davos, to Dolnośląski Certyfikat Gospodarczy nawiązywał do tak zasłużonych nagród jak amerykańskiej Narodowej Nagrody Jakości im. Malcolma Baldridge'a i japońskiej nagrody Deminga. Wyprzedził natomiast znacznie rozdaną pierwszy raz dopiero w 2006 Europejską Nagrodę Jakości. Z czasem Dolnośląski Certyfikat Gospodarczy zaczął żyć własnym życiem – wręczanie dyplomów odbywało się poza Krzyżową. DCG i DFPiG nigdy nie zerwały jednak ze sobą zupełnie. Prócz osób organizatorów łączy je podobna idea – kreowanie Dolnego Śląska jako regionu przyjaznego solidnej i innowacyjnej gospodarce. W 2007 z koncepcji Dolnośląskiego Certyfikatu Gospodarczego wyrosło nowe przedsięwzięcie: Dolnośląska Nagroda Gospodarcza. Piszemy o niej szerzej obok. Zwrotem, który pojawił się w trakcie I Forum i odgrywa ogromną rolę do dziś jest „Strategia Rozwoju Dolnego Śląska”. Tak brzmiał zresztą oficjalny tytuł pierwszej „Krzyżowej”.  Choć w 1999 r. Polska nie należała jeszcze do Unii Europejskie, to duch bliskiej z nią integracji unosił się od początku nad Krzyżową. W trakcie pierwszej edycji zastanawiano się także nad inną kwestią powracającą w późniejszych latach jak refren: współpracy nauki i biznesu oraz budowaniu innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy. Pierwsze Dolnośląskie Forum Polityczne i Gospodarcze spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony mediów i opinii publicznej. Część z poruszonych zagadnień powracała regularnie w kolejnych edycjach imprezy - jednym z takich tematów jest z pewnością innowacyjność gospodarki - instrumenty finansowe na rzecz rozwoju Dolnego Śląska; strefy ekonomiczne; badania i rozwój; regionalne transze kredytowe; nowe nisze rynkowe; wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw; działania typu venture capital.
 


Aktualności z Forum

Obchody 81. rocznicy ogłoszenia PRAWD POLAKÓW SPOD ZNAKU RODŁA
Rodzina Rodła we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Oświaty i wychowania we Wrocławiu zapraszają 10 marca 2019 na Ostrów Tumski we Wrocławiu na obchody 81. rocznicy ogłoszenia PRAWD POLAKÓW SPOD ZNAKU RODŁA...
Zaproszenie na II Międzynarodowy Kongres „Wizja Europy w ujęciu św. Jana Pawła II”
Poniżej publikujemy zaproszenie na II Międzynarodowy Kongres "Europa Christi" „Wizja Europy w ujęciu św. Jana Pawła II” oraz list ks. inf. Ireneusza Skubisia przybliżający ideę ruchu "Europa Christi"...
starsze wiadomości


Serdecznie zapraszamy!

czytaj więcej


Newsletter

Podaj swój adres e-mail, żeby otrzymywać najnowsze informacjeInformacje


Forum
DCG
Nasi Partnerzy
Współorganizator i Gospodarz Europa Quo Vadis 2017
          
Patronat Honorowy Prezydenta Wrocławia

 

 Patronat Honorowy Prezydenta Wrocławia

Copyright © 2009 Dolnośląskie Forum Polityczne i Gospodarcze Wykonanie: Bizzit